Zatkany kanalik łzowy

Zatkany kanalik łzowy

Zatkany kanalik łzowy,

Kanalik łzowy zbudowany jest z części miękkiej oraz twardej (kostnej). Możemy pracować zarówno w jego części powierzchownej (miękkiej) jak i głębokiej (kostnej).

Płyn łzowy drenowany jest z okolicy oka do kości szczęki więc zablokowanie może być na całym jego przebiegu. Dlatego też często sam masaż okolicy gałki ocznej nie przynosi pożądanych rezultatów.

Jako terapię do domu zalecamy rodzicom masaż tkanek w dolnej części gałki ocznej oraz po jej wewnętrznej stronie. Jest to łatwe do wykonania, bezpieczne i w niektórych przypadkach przynosi poprawę.

 

Na terapii również zajmujemy się częścią kostną czyli ta trudniej dostępną aby udrożnić kanalik łzowy na całej jego długości.

 

Zatkany kanalik łzowy często występuje przy asymetrii czaszki lub trudnym porodzie. Wynika to z asymetrycznego ułożenia kości czaszki i napięć z tego wynikających. Poszukując przyczyny oceniamy elastyczność tkanek miękkich i kości oraz poszukujemy napięć, które mogą ograniczać przepływ przez ten kanał.

Zazwyczaj wystarczy jedno do dwóch spotkań aby udrożnić zatkany kanalik łzowy, a terapia jest dość szybka i bezbolesna. Pracując ze strukturami kostnymi poprawiamy im ruchomość i wzajemne relacje aby mogły swobodnie się poruszać.

Zatkany kanalik łzowy najczęściej objawia się obrzękiem okolicy oka oraz nawracającym stanem zapalnym gałki ocznej. Możemy wtedy obserwować zaczerwienienie lub obrzęk po jednej ze stron.

Częściej występuje po porodzie naturalnym i po kompresji kości guzicznej mamy na okolicę podstawy nosa u dziecka.

 

Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube

Powrót