Wzdęcia u niemowlaka

Wzdęcia u niemowlaka

Wzdęcia zazwyczaj związane są z niewłaściwym procesem trawienia. Taki stan może wynikać z różnych powodów i często normuje się wraz w rozwojem motorycznym dziecka. Możemy wspierać uwalnianie gazów poprzez techniki manualne na jamie brzusznej, poprawiać stan flory bakteryjnej poprzez podawanie probiotyków oraz stosować środki farmakologiczne.

 

Wzdęcia, przyczyny:

– normowanie się równowagi kwasowo- zasadowej żołądka,

– nadmierne pobudzenie układu nerwowego (m.in. poprzez nerw błędny),

– niewłaściwa dieta (u dziecka lub mamy karmiącej),

– owinięcie pępowiną i przeniesienie tego napięcia na powłoki brzuszne,

– wysoki poziom bilirubiny,

– stan napięciowy na którymś odcinku przewodu pokarmowego,

– za krótkie wędzidełko lub nieprawidłowa praca języka.

 

Terapia bazuje na odnalezieniu przyczyny i jej wyleczeniu bądź wspomaganiu układu pokarmowego do momentu normalizacji.

 

Jeżeli przyczyną będzie niewłaściwy proces transferu żółci do dwunastnicy to próbujemy manualnie ten przepływ poprawić. Jeżeli dziecko wykazuje nadwrażliwość na jakiś składnik pokarmowy to również możemy poprawić ruchomość jelita cienkiego. Przynamniej na jakiś czas poprawić proces trawienia. 

Problem może występować tak na prawdę na każdym odcinku przewodu pokarmowego. W szczególności odcinek od żołądka do końca jelita cienkiego (zastawki krętniczo- kątniczej). 

 

Przy wzdęciach możemy zastosować pozycje do odgazowania dziecka (np uniesieniem nóżek w pozycji na plecach) oraz masaż brzucha. Szczegółowe wykonanie znajdziecie Państwo na naszym kanale YT z podstawowymi informacjami oraz dodajemy te informacje w poszczególnych artykułach. 

 

Musimy również pamiętać, że właściwy proces trawienia wynika z tego, co dziecko dostaje w diecie. Jeżeli karmimy dziecko mlekiem modyfikowanym to warto szukać, takiego które jak najlepiej się przyswaja. W przypadku dziecka karmionego naturalnie zwracamy uwagę na swoją dietę ponieważ tą drogą możemy pomóc lub przeszkodzić w nadmiernych wzdęciach. 

 

Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube

Powrót