Ulewanie u dziecka po jedzeniu

Ulewanie u niemowlaka

Ulewanie u dziecka 

 

 

Ulewanie jest fizjologiczną czynnością układu pokarmowego i występuje zazwyczaj w sytuacji, kiedy pokarm nie może pójść dalej.

 

 

Najczęstsze przyczyny:

– wzmożone napięcie mięśniowe,

– słabe mięśnie brzucha,

– mała tolerancja lub nietolerancja białka mleka krowiego,

– przyjmowanie zbyt dużej ilości pokarmu,

– zwężenie odźwiernika (do wykluczenia poprzez usg).

 

Jeśli ulewanie u dziecka po jedzeniu jest fizjologiczne to wraz z rozwojem motorycznym i balansowaniem się napięcia powinno ustępować. Jednak jeśli nie występuje sporadycznie lub towarzyszy mu niepokój lub rozdrażnienie to może być związane z jakąś dodatkową dysfunkcją.

 

Jeśli u dziecka pojawia się dyskomfort to diagnozuje się czy to nie refluks żołądkowo- przełykowy.

 

 

 

Czas po jakim występuje ulewanie u dziecka po jedzeniu może nam powiedzieć wiele o tym, jak działa układ pokarmowy. Ulewanie bezpośrednio po posiłku za każdym razem może sugerować, że występuje zwężenie w przewodzie pokarmowym i należy kto wykluczyć szczegółowszą diagnostyką. Często może występować nawet 2 godziny po posiłku i wtedy jest to raczej kwestia funkcji przewodu pokarmowego.

 

Należy pamiętać, że ulewanie fizjologiczne nie daje dziecku dyskomfortu i nie wywołuje negatywnych reakcji. Natomiast jeśli dziecko przy tym się napina, płacze lub pojawia się grymas na twarzy to świadczy to o dyskomforcie. 

W skrajnych przypadkach mamy do czynienia z problemem przybierania na wadze ponieważ dziecko nie wchłania pokarmu albo wchłania jego niewielką ilość.

 

Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube

Powrót