Zespół kanału nadgarstka- powstaje na skutek długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego, ale nie tylko. Sprawdź, co jeszcze może powodować podobne objawy.
Do objawów zaliczamy:
– mrowienie w nadgarstku i w okolicy kciuka
– mrowienie palca wskazującego i środkowego oraz połowy palca serdecznego
– zanik mięśni kłębu dłoni
– Dodatni objawy Tinela i Phalena
– osłabienie chwytu, brak precyzji i ograniczenia ruchów
– utrudnione zaciśnięcie ręki w pięść
– wypadanie z dłoni trzymanych przedmiotów
– zapalenie troczka zginaczy
– przemieszczenie kości księżycowatej (przednie)
– artretyzm
– zapalenie błony maziowej pochewek ścięgnistych
W tych przypadkach mamy do czynienia z mechanicznym uciskiem nerwu, ale… Nie tylko ucisk nerwu może dawać takie objawy.
Warto zauważyć, że niedoczynność tarczycy również powoduje takie odczucia. Więc jeśli mamy problem z tarczycą to może nie warto od razu zapisywać się na zabieg uwolnienia nerwu pośrodkowego, ale zbadać tarczycę. Proponuję na początek manualnie i wzrokowo. Na wynik poziomu hormonów przyjdzie czas.
Dlaczego to mówię? Musimy pamiętać, że tarczyca, jako gruczoł potrzebuje dużego zapotrzebowania w krew. Jeśli nasz odcinek szyjny, a co za tym idzie jej powieź będzie w złej formie, udzieli się to naszemu ważnemu gruczołowi- tarczycy.
Drugą opcją jest akromegalia, czyli nadprodukcja hormonu wzrostu, która też daje objawy przypominające zespół cieśni nadgarstka.
Dla bardziej dociekliwych wyjaśnijmy skąd się biorą objawy.
Każdy nerw jest zaopatrzony we własny drenaż żylny i tętniczy. Aby działał prawidłowo potrzebuje komfortowych warunków do tego. Przy niewielkim podniesieniu ciśnienia (20-30mm HG) dochodzi do zablokowania drenażu żylnego, natomiast przy dużym ograniczeniu (60-80mm Hg) dochodzi do całkowitego niedokrwienia.
To prowadzi do niedotlenienia tkanki nerwowej, która się od tlenu zależna.
Teraz wiemy, dlaczego ucisk na nerw daje takie objawy. To nie mechaniczne podrażnienie powoduje mrowienie i spadek siły mięśniowej, a obrzęk, który tworzy się wewnątrz danego nerwu.
Tutaj też warto zauważyć, dlaczego objawy pogarszają się nocami; podwyższone ciśnienie prowadzi do dysbalansu pomiędzy krążeniem żylnym, a tętniczym. Ten dysbalans uwydatnia się nocą, gdy krążenie zwalnia a ciśnienie tętnicze się obniża.
Leczenie jest zależne od przypadku ale zdecydowanie lepiej najpierw spróbować metod bezinwazyjnych i jeśli one zawiodą, to wtedy udać się na konsultacje chirurgiczne.