Zapalenie kaletki- kaletki są strukturami, które pod wpływem przeciążeń bądź urazów mogą ulegać stanom zapalnym. Czasem niewielkie uderzenie w kaletkę lub długotrwała kompresja (nacisk) może wywołać podrażnienie i zapalenie.
Taki epizod może spotkać każdego, niezależnie od wieku, płci czy wykonywanych czynności.
Leczenie obejmuje normalizacje napięcia mięśniowo-powodziowego w rejonie danej struktury, poprawę krążenia, wyeliminowanie przyczyny jeśli jest możliwe określenie jej, praca krążeniowa, kostna i wszystko co może mieć związek z owym zapaleniem kaletki.
Należy tutaj wziąć pod uwagę przyczynę wystąpienia, czas od początków objawów, a także metabolizm organizmu danej osoby.
Zalecamy również do zwrócenia uwagi na dietę. Standardowo stosuje się dietę przeciwzapalną czyli taką, która nie podsyca stanów zapalnych. Najbardziej prozapalnymi składnikami są cukier, alkohol oraz przetworzone tłuszcze. Z drugiej strony potrzebujemy wysokiej zawartości Omega 3 i ogólnie nieprzetworzonych tłuszczów roślinnych.
Najczęściej dochodzi do zapalenia kaletki pośladkowej u osób które dużo siedzą. Kaletki okolicy rzepki u osób pracujących na kolanach. Kaletki łokciowej przy długotrwałym dociskaniu łokci np do biurka. Kaletka barkowa oraz różnego rodzaju przeciążeń. Inne czynniki to oczywiście uraz, gdzie uderzamy się w okolicę kaletki i wchodzi ona w stan zapalny.
Leczenie farmakologiczne opiera się na strzyknięciu kaletki środkiem przeciwzapalnym pod kontrolą USG.
Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube