Ulewanie jest fizjologiczną czynnością układu pokarmowego i występuje zazwyczaj w sytuacji, kiedy pokarm nie może pójść dalej.
Najczęstsze przyczyny:
– wzmożone napięcie mięśniowe,
– słabe mięśnie brzucha,
– mała tolerancja lub nietolerancja białka mleka krowiego,
– przyjmowanie zbyt dużej ilości pokarmu,
– zwężenie odźwiernika (do wykluczenia poprzez usg).
Jeśli ulewanie u dziecka po jedzeniu jest fizjologiczne to wraz z rozwojem motorycznym i balansowaniem się napięcia powinno ustępować. Jednak jeśli nie występuje sporadycznie lub towarzyszy mu niepokój lub rozdrażnienie to może być związane z jakąś dodatkową dysfunkcją.
Jeśli u dziecka pojawia się dyskomfort to diagnozuje się czy to nie refluks żołądkowo- przełykowy.
Czas po jakim występuje ulewanie u dziecka po jedzeniu może nam powiedzieć wiele o tym, jak działa układ pokarmowy. Ulewanie bezpośrednio po posiłku za każdym razem może sugerować, że występuje zwężenie w przewodzie pokarmowym i należy kto wykluczyć szczegółowszą diagnostyką. Często może występować nawet 2 godziny po posiłku i wtedy jest to raczej kwestia funkcji przewodu pokarmowego.
Należy pamiętać, że ulewanie fizjologiczne nie daje dziecku dyskomfortu i nie wywołuje negatywnych reakcji. Natomiast jeśli dziecko przy tym się napina, płacze lub pojawia się grymas na twarzy to świadczy to o dyskomforcie.
W skrajnych przypadkach mamy do czynienia z problemem przybierania na wadze ponieważ dziecko nie wchłania pokarmu albo wchłania jego niewielką ilość.
Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube