Stan po złamaniu kości

Stan po złamaniu kości np. obojczyka,

Do złamań kostnych może dojść na różnym etapie rozwoju zaczynając od samego momentu porodu. Podczas porodu jeśli dochodzi do złamań kostnych to zazwyczaj dotyczy obojczyka. Występuje to podczas dużej kompresji na tą kość.

Postępowanie jest bardzo różne i zazwyczaj zalecana jest stabilizacja złamanej kości. Aby wspomóc regenerację złamanego obojczyka można terapeutycznie poprawić elastyczność samej kości jak i jej otoczenia.

Niezwykle ważne jest, aby po takim incydencie specjalista sprawdził ruchomość stawu barkowego. W przypadku niepełnego zakresu ruchu stawu barkowego może występować asymetria ciała lub wolniejszy rozwój motoryczny dziecka.

 

W przypadku złamań na dalszym etapie rozwoju również w zależności od rodzaju złamania i lokalizacji warto skonsultować czy uraz nie pozostawił po sobie konsekwencji.

Terapia złamanej kości bazuje na poprawie jej wiskoelastyczności aby zapewnić jej właściwą ruchomość oraz elastyczność tkanek sąsiednich.

Gdy obserwujemy pojawienie się obrzęku w stawie poniżej złamania jest ważnym, aby przywrócić właściwą cyrkulację płynów. W przypadku zaburzenia krążenia oceniamy działanie układu krążenia krwi i limfy.

Czasem występuje większa wrażliwość danej okolicy lub niepełna ruchomość w stawie. Wtedy musimy wyrównać zakres ruchu aby dany staw pracował swobodnie.

Przy szybkiej reakcji zaraz po zdjęciu stabilizacji zazwyczaj jest to jedna lub dwie wizyty w przypadku dziecka.

Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube