Skręcenie stawu skokowego

Skręcenie stawu skokowego- wszelkie stany uszkodzeniowe w obrębie kostki.

 

Wbrew pozorom skręcenie stawu skokowego rzadko prowadzi do uszkodzeń mechanicznych w obrębie więzadeł. Mechanicznych w sensie przerwania ciągłości włókien więzadeł. Oczywiście są takie sytuacje ale znajdują się w zdecydowanej mniejszości do podrażnienia ciągłości więzadła. 

 

Aczkolwiek pozostawienie tego samemu sobie może prowadzić do zmiany biomechaniki stopy. W dalszej kolejności możliwe jest wystąpienie objawów w obrębie kolana, biodra, kręgosłupa czy nawet głowy. 

 

Przy mniejszych skręceniach jest to jedna lub dwie wizyty. W zależności w jakim momencie pacjenta spotka się z terapeutą. Jeśli nastąpi to zaraz po urazie to zwykle pierwsze spotkanie związane jest z poprawą regeneracji tkanek po urazie. Druga wizyta już po ustaniu ostrego stanu zapalnego skupia się na poprawieniu ruchomości wszystkich zaangażowanych stawów stopy. 

Mechanizm przeniesienia urazu na inne tkanki może przebiegać wzdłuż kości strzałkowej (pociąganie w dół). W tej sytuacji pojawi się napięcie po bocznej stronie kolana. Takie napięcie może przenosić się w rejon miednicy (pasmo biodrowo- piszczelowe) i dalej na kręgosłup.

Przy dużym uszkodzeniu lub długotrwałym działaniu takiego bodźca może dochodzić do bólów głowy lub objawów w obrębie stawu skroniowo- żuchwowego.

 

Przy niewielkim urazie czas dojścia stawu do formy to kilka dni.

 

Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube