Rozstęp mięśnia prostego brzucha

Rozstęp mięśni prostych brzucha

 

Jest to charakterystyczne osłabienie kresy białej, które prowadzi do rozstępu mięśni prostych brzucha (łac. musculus rectus abdominis).  Zjawisko to zazwyczaj występuje po ciąży, ale nie tylko. U osób otyłych również może się pojawić.

Mięsień prosty jest mięśniem przedniej ściany brzucha i biegnie od wyrostka mieczykowatego mostka i dolnych żeber poprzez pępek do spojenia łonowego. Połączony jest wzdłuż, włóknistą strukturą- kresą białą.

 

Skąd się bierze rozstęp mięśnia prostego brzucha?

Przyczyn jest wiele i często są one ze sobą związane. Poprzez zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, zwiększenie jej zawartości dochodzi do rozciągnięcia wszystkich tkanek w tym rejonie. Tutaj często wymieniane są: ciąża mnoga, szybki wzrost masy ciała, nadmiar bądź brak aktywności przed ciążą, duże dziecko, mnogość ciąży. Wszystkie te przyczyny wpływają na osłabienie przedniej ściany brzucha.

 

Jak sprawdzić czy mam rozejście kresy białej?

Najlepiej zrobić to w pozycji leżącej na plecach, z nogami ugiętymi, a stopami opartymi o podłoże. W tej pozycji unosimy głowę, aby sprowokować napięcie mięśni prostych brzucha. W ten sposób badamy odległość pomiędzy jednym mięśniem, a drugim wzdłuż ich przebiegu. Jeśli to jest jeden palec to jest normą, ale gdy mamy rozstęp szerokości 3-4 palców to warto rozpocząć leczenie.
Inną formą diagnostyki jest USG, jeśli nie mamy pewności, co do naszego testu można wykonać również takie badanie.

 

Jakie zagrożenia niesie za sobą rozstęp mięśnia prostego brzucha?

Osłabienie kresy białej i rozstęp mięśnia prostego brzucha może prowadzić do wystąpienia przepukliny brzusznej. Jest to sytuacja, w której poprzez osłabioną ścianę brzucha wydostaje się jelito. Jest to zauważalne podczas wstawania, pojawia się charakterystyczne wybrzuszenie na środku brzucha.

 

Jak wyleczyć rozstęp mięśni prostych brzucha?

Podstawowe leczenie powinno rozpocząć się od wizyty u fizjoterapeuty lub osteopaty. Podczas wizyty zostanie określony nie tylko stopień zaawansowania rozstępu, ale również kondycja tkanek w rejonie jamy brzusznej, zbalansowanie miednicy i kości krzyżowej czy blizna po cesarskim cięciu (jeśli takie było).

Sama terapia opiera się za wprowadzeniu balasnu w rejonie miednicy i tkanek miękkich jamy brzusznej. Nakład kładziony jest na terapię wisceralną, normalizowanie napięcia mięśniowego w obrębie pleców, mobilizacji blizny po cesarskim cięciu czy pracy na stawach krzyżowo- biodrowych.

Wspomagająco można użyć kinesiotapingu, a nawet uczyć pacjentki samodzielnego ich przyklejania.

Jeśli we właściwy sposób przeprowadzimy terapię to rozstęp zniknie samoistnie bardzo szybko.

 

W jakim czasie można zamknąć rozstęp mięśni prostych brzucha?

Szybkość efektów zależy od bardzo wielu czynników. W swojej praktyce umawiam pacjentki, co 3-4 tygodnie, aby dać czas tkankom na zaadoptowanie się do nowych warunków.

Moja ostatnia pacjentka przyszła na drugą wizytę już bez rozstępu, czyli jedna terapia wystarczyła. Nie zawsze się tak dzieje, ale zazwyczaj efekty są zauważalne po każdym spotkaniu.

 

Czy operacja na rozstęp mięśni brzucha jest dobra?

Abdominoplastyka, bo tak nazywa się chirurgiczne leczenie rozstępu niesie za sobą ryzyko jak każda inna ingerencja chirurgiczna. Nie warto się decydować na nią w pierwszej kolejności, ponieważ sam rozstęp jest efektem działania wielu czynników, których abdominoplastyka nie leczy.
Na tego typu zabieg można się zdecydować w momencie, gdy inne formy zawiodły, a my nie planujemy więcej ciąży.

 

Ten i wiele innych problemów możemy rozwiązać za pomocą terapii w gabinecie bez użycia farmakologii czy skalpela. Kobiety w ciąży oraz po ciąży bardzo dobrze reagują na takie leczenie. Sama wizyta przebiega w spokoju i komforcie. Nie ma mowy o bólu, a efekty zazwyczaj widać bardzo szybko. Dlatego zalecam każdej kobiecie po urodzeniu dziecka na taką formę diagnostyki oraz terapii, ponieważ można w ten sposób uniknąć wielu problemów występujących po ciąży.

 

Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube