Drętwienie dłoni i mrowienie palców.

Drętwienie dłoni, mrowienie palców.

 

Problem z objawem drętwienie dłoni jest bardzo obszernym pojęciem i może wynikać z wielu czynników. Głównymi będą zespół cieśni nadgarstka, zespół kanału Guyona, dyskopatia szyjnego odcinka kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów czy niedobór witaminy B.

 

Zespół kanału nadgarstka

Jest najczęściej diagnozowanym problemem z obrębie dłoni. Najważniejszy w nim jest nerw pośrodkowy, który unerwia palce I-III po dłoniowej stronie i jeśli w nich występuje drętwienie to właśnie ten nerw jest głównym podejrzanym.

 

Kolejny jest kanał Guyona i to w tym kanale przebiega nerw łokciowy, który unerwia palec najmniejszy (V) oraz sąsiadujący z nim palec IV. Zaburzenia z tego nerwu mogą przebiegać również od szyi.

 

Dyskopatia szyjnego odcinka oznacza zmiany w rejonie szyi i tam powinno się zacząć diagnostykę. Leczenie manualne przynosi bardzo dobre efekty, na które nie trzeba długo czekać.

 

Reumatoidalne zapalenie stawów jest schorzeniem układowym, które nie kwalifikuje się pod leczenie w moim gabinecie. Zalecany jest kontakt ze specjalistą.

 

Niedobór witaminy B może ogólnie pokazywać problemy w układem nerwowym. Pacjenci, u których mamy podejrzenie takiego niedoboru są kierowani na specjalistyczne badania. Bądź mają w zaleceniu zmianę diety bądź suplementację witaminy B Complex. Dlatego, że głównie za działanie układu nerwowego odpowiedzialna jest witamina B12, która wchłania się po pozostałymi witaminami z grupy B.

 

Warto zauważyć jedną globalną przyczynę, którą jest zaburzenie ciśnień w jamach ciała. Wynika to z niewłaściwego odżywienia w krew nerwów obwodowych. Mechanizm polega na tym, że aby nerw działał właściwie to potrzebuje odpowiedniego drenażu (małe tętniczki, żyły i naczynia limfatyczne biegnące w nanerwiu), a jeśli mamy np. wzdęty brzuch, czyli podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej to rzutuje na resztę ciała (np. klatka piersiowa, która ma ciśnienie ujemne). Taki dysbalans powoduje zaburzenie mikrokrążenia i również może wywoływać mrowienie w dłoniach.

 

Są też rzadsze przyczyny tego stanu rzeczy, których nie opisuję, a jednak mogą wystąpić.

Pamiętaj, aby nie stawiać diagnozy na postawie wpisów w intrenecie. Jedynie one mogą Ci podpowiedzieć, gdzie się udać po fachową pomoc.

 

Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube