Przewlekły ból pleców

Przewlekły ból pleców

 

Jest to objaw który wielu ludziom towarzyszy od lat i wydaje się być częścią życia. Przyjrzyjmy mu się bliżej skąd bierze się przewlekły ból pleców. 

 

Każdy ból jest inny, a ten wydaje się być zawsze taki sam od lat. O co chodzi? Da się to wyleczyć? A może po prostu taka moja uroda?

 

Jeśli zechcemy wyjaśnić ten problem to trzeba znaleźć pochodzenie takiego bólu. Tak, jak ostry ból po schyleniu się nie musi być rwą kulszową, tak i przewlekły ból pleców nie będzie miał jednej przyczyny.

 

Lokalizacja.

Może być różna, tutaj skupimy się na najbardziej klasycznym, takim który lokalizuje się w części lędźwiowej kręgosłupa (aczkolwiek inne rejony mogą się tak samo zaliczać).

 

Struktury anatomiczne.

Najczęstszymi strukturami, które mogą powodować takie objawy są:

– krążki międzykręgowe,

– tkanki miękkie,

– narządy wewnętrzne.

 

Przewlekły ból pleców – różnicowanie.

 

Przewlekły ból pleców często charakteryzuje się uczuciem sztywności pleców z rana, do momentu „rozruszania”. Stan taki wynika ze zmian w rejonie krążków międzykręgowych i blaszek granicznych trzonów kręgowych. W skrócie, zmiany zwyrodnieniowe bądź protruzja/dyskopatia. Zagłębiając się dalej dochodzimy do wody. Krążek międzykręgowy składa się w 60-70% z wody, a jej ubytek powoduje osłabienie jego funkcji. Na ten temat można napisać kolejny artykuł więc nie będziemy się akurat w niego zagłębiać.

 

Jeśli mamy do czynienia z pogłębieniem objawów wieczorem (po pracy), a rano jest lepiej to głównym podejrzanym będą tkanki miękkie. Czyli struktury powięziowe i mięśniowe. Może to wynikać z równego rodzaju przeciążeń w ciągu dnia.

 

Narządy wewnętrzne, np nerki raczej takie objawy będą dawać podczas swojej aktywności. Tutaj wskazówką diagnostyczną może być zegar dobowy narządów lub kiedy są akurat bardziej używane przez organizm.

Żołądek czy wątroba częściej dają objawy do kręgosłupa piersiowego ale jelita czy narządy rodne oddziaływają niżej, do części lędźwiowo- krzyżowej. W takim przypadku należy się zastanowić czy ten ból ma charakter przewlekły.

 

Różnicowanie polega na wywiadzie oraz badaniu klinicznym.

Jeśli dobrze zlokalizujemy problem to wiadomo na co należy nastawić się podczas leczenia. Pewne jest, że nasze ciało powstało z jednej komórki, ale leczenie ogółu często nastawione jest na porażkę. Dlatego szukamy 🙂

 

Jak codziennie radzić sobie z przewlekłym bólem pleców.

Temat równie prosty co dla użytkownika samochodu czy ekspresu do kawy. Jak dbasz tak masz. Może nie zawsze ale wiele od tego zależy jak dbamy o swoje ciała, czy go słuchamy gdy mówi do nas żebyśmy coś zmienili. Czy może zagłuszamy te sygnały, udajemy, że nic nas nie boli, że przejdzie lub się rozchodzi. Na jakiś czas podejście drugie działa ale patrząc długofalowo lepiej zadbać o siebie profilaktycznie, a w zamian dostaniemy lepsze samopoczucie i mniej dyskomfortu w życiu.

 

 

Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube

Sprawdź