Przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa zwykle występuje wraz osłabieniem tkanek przedniej ściany brzucha. Obserwuje się uwypuklanie powłok brzusznych w linii pośrodkowej brzucha. Zauważamy to najczęściej podczas płaczu lub w czynnościach wymagających zaangażowania mięśni brzucha.

 

 

Przepuklina pępkowa, podejście terapeutyczne:

– normalizacja napięcia mięśniowego w rejonie górnego otworu klatki piersiowej,

– funkcjonalne wzmacnianie mięśni brzucha (również poprzez właściwe pozycje noszenia),

– oklejanie brzucha (tejping),

– właściwa dieta.

 

Zazwyczaj wraz z normalizacją napięcia mięśniowego w całym ciele przepuklina wchłania się samoistnie.

 

Zdarzają się przypadki dużej przepukliny pępkowej po owinięciu pępowiną. Dochodzi do napięcia i osłabienia powłok brzusznych poprzez pępowinę. W takim przypadku musimy zacząć terapię jak najszybciej ponieważ taki stan bez ingerencji terapeutycznej często kierowany jest do konsultacji chirurgicznej.

 

Czyli można powiedzieć, że przepuklina powinna się wchłonąć sama jeśli będzie miała ku temu dobre warunki. Stąd też jest utrzymywanie się, skoro nadal ją zauważamy to można podejrzewać, że czynnik powodujący nadal pozostaje w ciele.

Zazwyczaj docelowym specjalistą do prowadzenia przepukliny pępkowej u dziecka jest fizjoterapeuta dziecięcy lub osteopata.

Ilość spotkań zależy od przyczyny wystąpienia problemu oraz jego nasilenia. Jeżeli dziecko wykazuję niewielką tendencję do podwyższonego napięcia w rejonie górnego otworu klatki piersiowej i może skończyć się na jednym spotkaniu.

Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube