Problemy z wypróżnianiem u niemowlaka

Problemy z wypróżnianiem to częsty problem dla dziecka i rodzica. 

 

 

Problemy z wypróżnianiem możemy podzielić na dwie kategorie:

– zaparcia

– problem z systemem wypróżniania

Oba te tematy zawieramy we frazie problemy z wypróżnianiem.

 

 

Czas po jakim dziecko ulewa może nam powiedzieć wiele o tym, jak działa układ pokarmowy. Ulewanie bezpośrednio po posiłku za każdym razem może sugerować, że występuje zwężenie w przewodzie pokarmowym i należy kto wykluczyć szczegółowszą diagnostyką.

 

 

Zaparcia najczęściej występują podczas niedostatecznego nawodnienia organizmu oraz podczas rozszerzania diety u dziecka. Jeśli konsystencja kupy jest twarda to należy zacząć od analizy diety.

Jeśli problem nadal występuje i dziecko wypróżnia się raz na kilka dni z dużym dyskomfortem to terapia w obrębie jamy brzusznej może przynieść ulgę.

 

 

Problem z systemem wypróżniania zauważamy wtedy, gdy konsystencja kupy jest dość rzadka natomiast dziecko płacze podczas wypróżniania.

Wtedy analizujemy takie obszary jak:

– stan napięcia mięśniowego całego ciała,

– stan napięcia powłok brzusznych,

– obszar kości krzyżowej i zwieraczy,

– inne aspekty, mogące rzutować na obszar jelita grubego.

 

Na wizycie często pokazujemy rodzicom jak wspomagać wypróżnianie dziecka w fizjologiczny sposób rozwiązać problemy z wypróżnianiem.

 

 

Jak naturalnie rozwiązać problem z wypróżnianiem

Aby pobudzić jelito grube do perystaltyki możemy wykorzystać naturalne mechanizmy zachodzące w ciele czyli reakcję odruchową. Pokarm wpadając do żołądka rozciąga jego ściany i rozpoczyna się jego intensywna praca. Razem z żołądkiem do pracy zabiera się jelito grube dlatego zaleca się, aby przy problemach z wypróżnianiem karmić dziecko często ale w małych ilościach, aby pobudzać w ten sposób perystaltykę jelita grubego

 

Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube