Porażenie splotu barkowego po porodzie

Porażenie splotu barkowego

Do porażenia splotu barkowego może dojść podczas porodu naturalnego, często w momencie zablokowania się dziecka w kanale rodnym.

Uraz zazwyczaj dotyczy naciągnięcia nerwów splotu barkowego lub ich trwałego uszkodzenia.

Jeśli ciągłość nerwów jest zachowana to jest duża szansa na szybki powrót do funkcji ręki dzięki sprawnie podjętej terapii.

Efekty są zazwyczaj widoczne od razu lub po kilku dniach od terapii.

 

Niestety w przypadku trwałego uszkodzenia nasze starania nie przyniosą zbyt wiele efektu. Na szczęście takie przypadki występują bardzo rzadko.

To co możemy zrobić jako terapeuci zawiera się w technikach na splocie barkowym i nerwach obwodowych. Poszukujemy obrzęków tkankowych oraz możliwych kompresji na przebiegu nerwów. Staramy się poprawić krążenie okoliczne, aby ułatwić regenerację tkankową.

Porażenie splotu barkowego objawia się od razu po porodzie i widać, że dziecko nie używa tej ręki. A jak próbuje używać to nie jest w pełni władna, może pojawiać się ból i rozdrażnienie. Wprowadzenie rehabilitacji powinno być wielokierunkowe, a w zespole terapeutycznym powinni się znaleźć różni specjaliści. Bierzemy pod uwagę neurologa, pediatrę, fizjoterapeutę, osteopatę.

W domu powinniśmy zapewniać jak najwięcej bodźców dla porażonej ręki aby zapewnić jej dużą ilość bodźców i w ten sposób pobudzać układ nerwowy.

Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube