Plagiocefalia

Plagiocefalia

Jest to najczęściej występująca asymetria czaszki i najlepiej rokująca ze wszystkich. Zazwyczaj powiązana jest z asymetrią tułowia i ze zwiększoną kompresją na jedną ze stron głowy.

Plagiocefalia charakteryzuje się spłaszczeniem główki dziecka po jednej stronie z tyłu (po tej w którą częściej patrzy) oraz po przeciwnej stronie z przodu. Przy większym stopniu spłaszczenia zauważalne jest jedno oko mniejsze.

Kluczem do wyrównania kształtu głowy jest osiągnięcie przez dziecko symetrii ciała oraz pełny zakres ruchu rotacji głowy.

Aby ocenić stopień plagiocefalii wykonywany jest pomiar głowy dziecka aby określić różnicę w symetrii.

Terapia bazuje na symetrii ciała, pracy na kościach czaszki oraz szwach czaszkowych. Jeżeli kształt główki się nie poprawia to zalecane jest badanie USG szwów czaszkowych aby wykluczyć zarastanie szwów czaszkowych (kraniosynostoza).

Wiek w jakim najlepiej zająć się korekcją to powyżej 3 miesiąca życia. Ponieważ w tym wieku dziecko powinno osiągnąć symetrię ciała. Możliwości korekcyjne główki natomiast zmniejszają się po 6 miesiącu życia i około 12 miesiąca spadają znacznie. W dalszym wieku nadal głowa będzie zmieniała swój kształt ale zdecydowanie wolniej.

Konsekwencje nierównej mogą być różne. Czasem jest to kwestia czysto wizualna ale może mieć korelację z móżdżkiem i koordynacją ruchową. Może być powiązane z symetrią stawu skroniowo- żuchwowego.

 

Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube