Już po samych objawach można wywnioskować, że przyczyna nie mieści się w stawach kolanowych, tylko gdzieś indziej. Problem jest zazwyczaj zlokalizowany jamy brzusznej. Ale także w napięciu mięśniowo- powięziowym struktur przyczepiających się do stawu kolanowego i jego okolic.
Taki przetrwały stan może w dalszej kolejności prowadzić do zmian w strukturze łąkotek, powierzchni chrzęstnej rzepki lub motoryki stopy. W opisie badań obrazowych mogą pojawić się takie terminy jak chondromalacja rzepki, konflikt rzepkowo-udowy. Stany przeciążeniowe łąkotek lub powierzchni stawowych, płyn w stawie, zwiotczenia troczków rzepki.
Problem obustronnego bólu kolan występuje często u osób intensywnie uprawiających sport oraz trenujących na siłowni.
Zależnie od diagnozy, ale świetnie w takich przypadkach sprawdza się suche igłowanie.
Należy pamiętać, że skoro objawy występują obustronnie to musi być jakiś czynnik centralny, który łączy objawy. Trudno wyobrazić sobie sytuację, gdzie uszkodziliśmy tak oba kolana tak samo z obu stron. Dlatego bierze się pod uwagę przeciążenia sportowego, a gdy nie jesteśmy sportowcami to bardziej prawdopodobne wydaje się kwestia wynikająca z układu nerwowego lub krążeniowego.
Jeśli układ krążeniowy to strukturą centralną będzie aorta, żyła główna dolna oraz wątroba. W przypadku neurologicznej skupiamy się na dolnym odcinku kręgosłupa i jego unerwieniu.
Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube