Niewyraźna mowa
Dzieci z tym problemem trafiają do nas zwykle jako wspomaganie terapii logopedycznej. Czasem jest to kwestia pracy samego języka ale zdarza się, że mają na niego wpływ okoliczne tkanki.
Zazwyczaj jest to problem strukturalny i terapia osteopatyczna czy terapia manualna będzie wskazana, jeśli praca logopedy nie przynosi zadowalających rezultatów.
Inaczej sprawa się przedstawia jeśli dziecko uległo kiedyś urazowi w obrębie aparatu mowy. Wtedy warto najpierw odwiedzić osteopatę, a później logopedę aby przyspieszyć powrót do funkcji. Może to się wiązać z ograniczeniami strukturalnymi kości lub głębszych tkanek lub jakiś problem dalej niż aparat mowy.
Na aparat mowy składa się jama ustna z całą zawartością oraz tkanki, które mogą na siebie wzajemnie oddziaływać.
Podczas terapii zwracamy uwagę czy żuchwa pracuje prawidłowo i czy nie ma na niej jakichś dodatkowych ograniczeń. Oceniamy tkanki gardła. Sprawdzamy elastyczność klatki piersiowej i mostka. Zwracamy uwagę na jakość ruchu w kręgosłupie szyjnym. Poszukujemy asymetrii w czaszce.
Jeśli coś przyciąga naszą uwagę jako terapeutów to staramy się przywrócić tam maksymalnie fizjologię aby rozwiązać problem niewyraźnej mowy.
Często nasze terapie prowadzone są równolegle z terapią u logopedy ale zmaksymalizować efekty i jak najszybciej pomóc dziecku.
Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube