Obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe.
Często taka diagnoza jest stawiana naprzemiennie i oznacza to samo. Wynika to z faktu, że zależy na którą okolicę ciała patrzy diagnosta. Takie zamieszanie występuje w przypadku zdrowych dzieci u których nie ma problemów neurologicznych tylko zachodzi pewien dysbalans napięciowy. Najczęściej mamy do czynienia z obniżeniem napięcia mięśni brzucha, a podwyższeniem napięcia górnego otworu klatki piersiowej.
W tym wzorcu obserwujemy:
– uniesione barki i schowaną szyję,
– zaciśnięte piąstki,
– język „przyklejony” do dołu,
– czasem sugestia skróconego wędzidełka,
– odstające dolne żebra,
– brzuszek „rozlany”,
– dziecko nie lubi ubierania i jest często rozdrażnione.
Aczkolwiek nie jest to jedyny wzorzec, jednakże najczęstszy.
Napięcie mięśniowe – terapia obniżonego lub podwyższonego napięcia zawiera się w normalizacji na poziomie układu nerwowego, technik tkanek miękkich oraz moblilizacji stawowych. Celujemy w rejony kluczowe dla danej dysfunkcji i efekt zazwyczaj jest widoczny w pierwszych dniach po wizycie. Często już na wizycie rodzice zauważają, że dziecko się np. łatwiej ubiera.
Nierozwiązanie takiego problemu będzie prawdopodobnie rzutowało na dalszy rozwój motoryczny dziecka.
Jeśli jako rodzice chcemy pomóc naszemu dziecku to najlepiej będzie nauczyć się właściwej pielęgnacji. My jako terapeuci często obserwujemy dysbalans napięcia mięśniowego wynikający z niewłaściwego noszenia oraz innych czynności. Jeżeli taki problem wystąpi to i tak kluczem jest wprowadzenie właściwej pielęgnacji w domu.
A z drugiej strony nauczenie się właściwej pielęgnacji w domu pozwli
Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube