Kraniosynostoza
Przedwczesne zarastanie szwów czaszkowych nazywane jest kraniosynostozą. Naturalnie szwy czaszkowe powinny być mobilne aby zapewnić główce dziecka swobodny wzrost. W przypadku przedwczesnego kostnienia szwu czaszkowego (lub nie wykształcenia) dochodzi do jego zablokowania i główka w tym miejscu nie ma możliwości zwiększać swojego obwodu.
Nawet w przypadku, gdy kierujemy dziecko na operację to warto pracować manualnie aby zmniejszyć negatywne jej skutki. Wtedy poprawiamy elastyczność kości aby lepiej zniosły ingerencję chirurgiczną i szybciej się leczyły.
Najczęściej dochodzi do zarastania jednego ze szwów, co prowadzi do pojawienia się asymetrii głowy dziecka. Wraz ze wzrostem dziecka, głowa robi się coraz mniej kształtna.
Objawy:
– asymetria główki, która się pogłębia
– małogłowie
– głowa rośnie z jednej strony szybciej
– kształt czaszki zależny jest od tego, który szew zarasta
Jako terapeuci jesteśmy w pewnym stopniu wpływać na metabolizm kości czaszki oraz na ich elastyczność i dzięki temu wspomagać symetryczny wzrost głowy dziecka. Jednakże z góry nie można założyć, że tylko tą drogą zapewnimy symetrię czaszki u dziecka. Wpływa na to wiele czynników więc każdy przypadek traktowany jest indywidualnie.
Kraniosynostoza występuje niezwykle rzadko i aby potwierdzić taką diagnozę należy udać się na USG szwów czaszkowych.
Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube