Kolki niemowlęce

 

Definicja kolki niemowlęcej jest dość ogólna. Mówi, że dziecko płacze 3 godziny, 3x dziennie, 3 dni w tygodniu. To jedna z najpopularniejszych definicji ale nie przedstawia pochodzenia problemu.

Jest wiele objawów, kwalifikowanych do kolek jednak nie muszą nimi być. Zazwyczaj brane pod uwagę są kwestie żywieniowe, flory bakteryjnej czy nietolerancji pokarmowych. Również pojawia się stwierdzenie, że to nierozpoznany refluks lub niedostateczna ruchliwość jelit lub po prostu niedojrzałość układu pokarmowego.

 

Często zdarza się korelacja z przeciążeniem laktozy lub nietolerancją. Również mówi się o nietolerancji białka mleka krowiego (BMK), co wpływa na objawy refluksu, a dalej przekształca się to diagnozę kolki niemowlęcej.

Zazwyczaj takie objawy leczy się poprzez podawanie probiotyków połączone z terapią osteopatyczną, żeby przyspieszyć równowagę w układzie pokarmowym.

 

Gdy mamy do czynienia z nietolerancją białka mleka krowiego to objawy potrafią utrzymywać się jeszcze nawet do 3 tygodni od odstawienia BMK.

 

Zalecenia do kolki niemowlęce:

– właściwa diagnoza, czy ma pewno to kolka,

– terapia osteopatyczna,

– probiotyki,

– wyłączenie białka mleka krowiego z diety mamy karmiącej.

 

Kolki niemowlęce, jak znaleźć przyczynę w warunkach domowych?

Niezastąpionym narzędziem diagnostycznym jest wnikliwe oko rodzica. To właśnie przez obserwację mowy ciała dziecka jesteśmy w stanie zlokalizować zaangażowany rejon ciała do konkretnych objawów. Czasem będzie to nadmierny wyprost głowy, a innym razem napięcie powłok brzusznych. Warto zawracać uwagę na takie symptomy bo znając lokalizację objawów jesteśmy w stanie im skutecznie przeciwdziałać.

 

Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube