Dysplazja stawów biodrowych

Dysplazja stawów biodrowych musi być potwierdzona poprzez badanie USG i powinna zostać określona wg skali Grafa poprzez radiologa.

W badaniu ogólnym stawów biodrowych powinniśmy zwrócić uwagę na zakres i jakość ruchu, stan napięcia tkankowego, symetrię ciała (w asymetrii często jedno biodro będzie mniej ruchome) oraz sprawdzić poprzez USG jądra kostnienia stawu biodrowego.

 

W przypadku dysplazji terapię dobieramy zgodnie ze stopniem zaawansowania.

Są różne koncepcje działania jednakże my skłaniamy się do najbardziej fizjologicznych metod, więc jeśli zakres dysplazji jest pomiędzy 1A a 2B to nie sugerujemy żadnych pomocy zewnętrznych. Pracujemy z biodrami ruchowo i manualnie.

Czyli terapię prowadzi terapeuta, a rodzic instruowany jest, jak postępować z dzieckiem w domu.

Podstawą do właściwego wykształcenia się stawu biodrowego jest jego właściwa ruchomość. Dlatego na terapii bardzo zwracamy uwagę, aby zakres ruchu w obu biodrach był taki sam. 

Dysplazja stawów biodrowych nie zawsze oznacza zakładanie pieluchy odwodzącej. Przy małej dysplazji będzie zwyczajnie dziecku przeszkadzać. A poprzez ograniczenie ruchomości bioder będzie spowalniała właściwy rozwój stawów biodrowych. 

Stosujemy bezbolesne techniki i zawierają się głównie w obrębie bioder, miednicy i kończyny dolnej. Jeśli uda nam się przywrócić właściwy zakres ruchu w stawach to mamy właściwe warunki, aby staw rozwijał się prawidłowo. 

Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube