Dyskopatia, problemy w rejonie krążków międzykręgowych oraz stawów kręgosłupa

PRZEWLEKŁY BÓL PLECÓW.

Jest to objaw który wielu ludziom towarzyszy od lat i wydaje się być częścią życia. Jeśli zechcemy wyjaśnić ten problem to trzeba znaleźć pochodzenie takiego bólu. Tak, jak ostry ból po schyleniu się nie musi być rwą kulszową, tak i przewlekły ból pleców nie będzie miał jednej przyczyny.

Lokalizacja bólu może być różna, tutaj skupimy się na najbardziej klasycznym, takim, który lokalizuje się w części lędźwiowej kręgosłupa (aczkolwiek inne rejony mogą się tak samo zaliczać).

Najczęstszymi strukturami, które mogą powodować takie objawy są:

– krążki międzykręgowe,

– tkanki miękkie,

– narządy wewnętrzne.

Przewlekły ból pleców często charakteryzuje się uczuciem sztywności pleców z rana, do momentu „rozruszania”. Stan taki wynika ze zmian w rejonie krążków międzykręgowych i blaszek granicznych trzonów kręgowych. W skrócie, zmiany zwyrodnieniowe bądź protruzja/dyskopatia. Zagłębiając się dalej dochodzimy do wody. Krążek międzykręgowy składa się w 60-70% z wody, a jej ubytek powoduje osłabienie jego funkcji. Na ten temat można napisać kolejny artykuł więc nie będziemy się akurat w niego zagłębiać.

Jeśli mamy do czynienia z pogłębieniem objawów wieczorem (po pracy), a rano jest lepiej to głównym podejrzanym będą tkanki miękkie. Czyli struktury powięziowe i mięśniowe. Może to wynikać z równego rodzaju przeciążeń w ciągu dnia.

Narządy wewnętrzne, np nerki raczej takie objawy będą dawać podczas swojej aktywności. Tutaj wskazówką diagnostyczną może być zegar dobowy narządów lub kiedy są akurat bardziej używane przez organizm.

Żołądek czy wątroba częściej dają objawy do kręgosłupa piersiowego ale jelita czy narządy rodne oddziaływają niżej, do części lędźwiowo- krzyżowej. W takim przypadku należy się zastanowić czy ten ból ma charakter przewlekły.

BÓLE PLECÓW W CIĄŻY

Ból pleców w ciąży potrafi być uciążliwy jednak są metody pracy z takimi przypadkami nie zagrażające dziecku i dające świetne efekty. Taki ból zazwyczaj lokalizuje się w dolej części pleców i czasem może promieniować do kończyny dolnej.
Praca opiera się głównie na delikatnych technikach powięziowych prowadzących do złagodzenia objawów i kinesiotapingu.

RWA KULSZOWA

Diagnozowanie i leczenie objawów podrażnienia nerwu kulszowego na całym jego przebiegu.

DYSKOPATIA, PROBLEMY W REJONIE KRĄŻKÓW MIĘDZYKRĘGOWYCH ORAZ STAWÓW KRĘGOSŁUPA

Leczenie stanów degeneracyjnych kręgosłupa.

Sprawdź