Ból pleców w ciąży

Ból pleców w ciąży potrafi być uciążliwy jednak są metody pracy z takimi przypadkami nie zagrażające dziecku i dające świetne efekty. Taki ból zazwyczaj lokalizuje się w dolej części pleców i czasem może promieniować do kończyny dolnej.
Praca opiera się głównie na delikatnych technikach powięziowych prowadzących do złagodzenia objawów i kinesiotapingu.

 

Wiele zależy od stopnia zaawansowania ciąży.

W pierwszym trymestrze ciąża będzie miała znikomy wpływ na ból pleców w ciąży.

Drugi trymestr może wpływać przesunięciem środka ciężkości ciała do przodu przez co tkanki z tyłu muszą wykonać więcej pracy.

W trzecim trymestrze, a szczególnie w jego końcowej fazie mamy do czynienia ze zdecydowanym przesunięciem środka ciężkości ciała. Także przemęczeniem organizmu oraz zmianami hormonalnymi. Czynniki te będą pogłębiać dyskomfort w obrębie pleców.

 

Terapia w ciąży jest dostosowana do pacjentki przez co jest delikatna i bezpieczna. W późniejszych trymestrach prowadzona jest w pozycji siedzącej lub na boku, aby nie uciskać brzucha.

Standardowo korzystamy z technik tkanek miękkich, mobilizacji stawowych, oklejania plastrami dynamicznymi, technik kostnych czy rozluźniania mięśniowo- powięziowego.

Poza samymi plecami pracujemy z rejonem głowy, barków, klatki piersiowej, kończyn górnych i dolnych oraz miednicy.

Aby samodzielnie łagodzić ból pleców w ciąży sprawdza się terapia oddechowa w celu poprawy ruchomości klatki piersiowej, lepszego utlenowania organizmu, poprawy ruchomości kręgosłupa oraz poprawy samopoczucia.

Sprawdź

 

Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube