Bóle brzuszka u niemowlaka

Bóle brzuszka.

Bóle brzuszka są bardzo częsta przyczyną dyskomfortu u dziecka. Często się mówi o dojrzałości układu pokarmowego, natomiast zdarza się, że są dodatkowe kwestie rzutujące na jamę brzuszną.

 

Najczęstsze przyczyny:

– kolki, refluks,

– niedostateczna ruchliwość jelit,

– niewłaściwa dieta (u dziecka lub mamy karmiącej),

– nietolerancja pokarmowa,

– napięcie powłok brzusznych,

– wysoki poziom bilirubiny,

– nadmierne pobudzenie układu nerwowego.

 

Terapia bazuje na odnalezieniu zaangażowanego obszaru i pracy z nim oraz jego połączeniami. W przypadku, gdy ból brzucha w niemowlaka nawraca edukujemy rodziców, jak w warunkach domowych poprawić dziecku komfort funkcjonowania i rozwoju.

 

Zasady pracy z brzuszkiem

Tak na prawdę bóle brzuszka łatwo zdiagnozować ponieważ dziecko ma ten brzuszek jakby rozlany lub bardzo napięty. Manualnie jesteśmy w stanie pracować bezpiecznie, gdy przestrzegamy zasadny aby robić tylko tyle na ile pozwala nam dziecko. Obserwując mowę ciała niemowlaka możemy bardzo precyzyjnie zlokalizować zaangażowany obszar i mu w tym miejscu pomóc. 

Druga zasada jest taka, że szukamy w pierwszej kolejności pozycji komfortu. Czyli takiego chwytu lub ułożenia ciała dziecka, które powala maluchowi maksymalnie się rozluźnić. Czyli taka pozycja, która zapewnia mu największym komfort.

Jeżeli nie udaje nam się znaleźć pozycji komfortu to wprowadzenie większej ruchomości na jamie brzusznej poprawi perystaltykę jelit i też jesteśmy w stanie (w sposób mniej precyzyjny) poprawić komfort funkcjonowania dziecku. 

 

Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube