Skrócone wędzidełko
Skrócone wędzidełko to nie tylko strukturalnie krótkie wędzidełko. Na ruchomość języka składa się strukturalnie długość wędzidełka podjęzykowego oraz właściwe napięcie tkanek okolicy gardła oraz żuchwy.
Diagnoza długości wędzidełka zazwyczaj określana jest w czterostopniowej skali. Najbardziej kompetentnym specjalistą w tej kwestii wydaje się logopeda/ neurologopeda ze względu na zakres pracy.
Z pewnością nie warto podcinać wędzidełka, jeśli dziecko wykazuje zwiększone napięcie mięśniowe w okolicy żuchwy, barków, gardła, potylicy czy klatki piersiowej. Wynika to z faktu, że przeniesienie takiego napięcia na pewno wpłynie na pracę języka.
Nasza terapia zawiera się w normalizacji napięcia mięśniowego w ciele, symetrii tułowia, właściwej pracy stawu skroniowo- żuchwowego, tkanek okolicy kości gnykowej oraz pracy samego języka.
Skrócone wędzidełko dlatego wymaga szerszego spojrzenia na temat i ocenę czy to na pewno tylko to. Jako terapeuci holistyczni oceniamy stan napięcia tkanek wewnątrz ust. Ale również oceniamy czaszkę i ruchomość kości. Zwracamy uwagę na postawę ciała, ustawienie kręgosłupa czy stan napięcia mięśniowego.
Nawet w przypadku skrócenia wędzidełka ale dodatkowo dysbalansu napięciowego w obrębie ciała warto w pierwszej kolejności wyeliminować możliwe przeszkody. Czyli to co rzutuje na język.
Nasza terapia zwykle jest prowadzona równolegle ze spotkaniami z logopedą.
Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube