Rwa kulszowa

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa określana jest w przypadku podrażnienia nerwu kulszowego.

Może to występować:

  • w obrębie kręgosłupa L4-S3
  • w okolicy pośladkowej (okolica mięśnia gruszkowatego)
  • na przebiegu nerwu

Objawy mogą się lokalizować w kręgosłupie, pośladku lub z tylnej strony uda i rzutować może aż do stopy. Przy podrażnieniu nerwu kulszowego nasilenie objawów będzie podczas rozciągania tego nerwu. Czyli np przy skłonie kręgosłupa lub przy unoszeniu wyprostowanej nogi.

Rwa kulszowa występuje w fazie ostrej i przewlekłej. Na jakiej fazie znajduje się rwa kulszowa ma kluczowe znaczenie podczas postępowania.

Podczas fazy ostrej staramy się odciążyć nerw kulszowy, zapewnić dużo składników przeciwzapalnych. Duże nawodnienie organizmu oraz lekko strawną dietę, aby odciążyć jamę brzuszną. W fazie przewlekłej zapewniamy dobrą ruchomość nerwu kulszowego oraz staramy się doprowadzić ten nerw do właściwych warunków funkcjonowania poprzez właściwe ćwiczenia.

Podczas terapii zwracamy uwagę na dobrą jakość ruchu w dolnym kręgosłupie, właściwe napięcie miednicy i pośladków oraz swobodne ślizganie się nerwu kulszowego. Pracując z jamą brzuszną zmniejszamy kompresję na korzenie nerwowe oraz poprawiamy drenaż płynów w ich obrębie.

Są również sytuacje, gdzie objawy tylko imitują podrażnienie nerwu kulszowego. A tak na prawdę mamy do czynienia z dużym napięciem tkankowym w obrębie pleców.

 

Powrót