Terapia osteopatyczna jako system leczenia ciała

Terapia osteopatyczna na czym polega oraz kim jest osteopata

Kim jest osteopata oraz czym jest terapia osteopatyczna. 

 

Osteopaci opierają swoją terapię na szerokiej wiedzy z zakresu anatomii, fizjologii, biomechaniki i patofizjologii. Ogromny nacisk nakładamy na precyzyjną diagnostykę, która jest kluczem sukcesu w terapii. W wielu krajach na świecie osteopatia funkcjonuje jako  samodzielny zawód medyczny obok lekarza czy fizjoterapeuty.

Terapia osteopatyczna jest bardzo delikatna oraz szczególnie precyzyjna. Bazuje na holistycznym podejściu do pacjenta analizując ciało, umysł i ducha. Jedną z głównych zasad jest leczenie całego ciała, a nie jego fragmentów. Celem jest przywrócenie zdolności do samoleczenia (Find it, fix it and leave it alone).

Szkolenie osteopatyczne przeznaczone jest dla lekarzy z dyplomem bądź magistrów fizjoterapii. Szkoła kończy się uzyskaniem tytułu DO (dyplomowanego osteopaty) po zdaniu wszystkich egzaminów oraz napisaniu i obronieniu pracy dyplomowej.

 

Terapia osteopatyczna i jej główne założenia;

– Ciało człowieka to jedność, nie można go dzielić na poszczególne układy czy narządy ponieważ kondycja jednego wpływa na funkcjonowanie innych. Praca z pacjentem powinna przebiegać wielopoziomowo z uwzględnieniem całości organizmu jako jednego systemu.

– Struktura wpływa na funkcję, funkcja na strukturę. Zasada ta odnosi się do właściwego działania tkanek, które odpowiadają za daną funkcję i odwrotnie. Nie da się prawidłowo funkcjonować, jeśli są problemy na poziomie strukturalnym.

– Organizm posiada funkcję samoleczenia, tylko często trzeba nakierować organizm na właściwy kierunek, a leczenie rozpocznie się wewnątrz ciała bez dalszych ingerencji. Natura dała nam dar samoleczenie, abyśmy z niego korzystali, a nie go wyręczali.

– Ukrwienie jako nadrzędny element utrzymania zdrowia, aby utrzymać dobrą kondycję. Odnosi się to doprowadzenia świeżej krwi tętniczej oraz odpływowi krwi żylnej z tkanek. Dzięki temu są dostarczane siły witalne i regeneracyjne dla tkanek oraz zabierane są produkty przemiany materii.

 

Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube

Powrót