Terapia haluxów palucha koślawego

Hallux Valgus (Paluch koślawy) – poradnik dla terapeutów manualnych i pacjentów.

 Hallux Valgus (Paluch koślawy)

HV jest powszechnie występującą dysfunkcją ruchu niezależnie od populacji. Jego przyczyny pozornie nie są znane i właśnie im się przyjrzymy dokładnie.

Z moich obserwacji wynika, że płcią predysponującą są kobiety w wieku 25+
Czym jest Hallux Valgus nazywany potocznie paluchem koślawym? Mówi się o przywiedzeniu palucha czyli palca pierwszego stopy z zauważalnym wybrzuszeniem tej okolicy. Dysfunkcja występuje często obustronnie i to daje do myślenia. Dlaczego?
Pierwotnymi objawami koślawości palca pierwszego jest ból w okolicy I stawu śródstopno- palcowego stopy. Na dalszych etapach zauważamy stan zapalny w tym stawie, zbliżanie się końca dalszego palucha do pozostałych palców, stopa wygląda jak by była skręcona. Ból z okresowego przechodzi w stały.
Tak mniej więcej wygląda dysfunkcja.

Co robimy?

Najczęściej udajemy się do lekarza który przepisuje nam leki na to schorzenie, jakieś zabiegi typu laser lub ultradźwięki albo aparat odwodzących paluch. Mogą zdarzyć się ćwiczenia z terapeuta ale powinny być prowadzone kompleksowo. W artykule skupię się na pracy manualnej ze stawami, mięśniami oraz powięzią. Często dowiadujemy się ze to jedynym leczeniem jest fizykoterapia bądź leki. Ale skoro jedyne to dlatego nie pomaga, a dysfunkcja w najlepszym przypadku przestaje dawać objawy bólowe ale ustawienie stawu się nie zmienia?

Wyjaśnienie jest proste; HV czyli paluch koślawy jest objawem, a przyczyna znajduje się często zupełnie gdzie indziej.
I staw śródstopno- palcowy jest końcem, bądź początkiem taśmy spiralnej powięzi kończyny dolnej oraz „sekwencja ruchu przedniego i rotacji wewnętrznej kończą się na paluchu.”
To znaczy, ze działając na sam staw który daje objawy bólowe niewiele wskóramy. Oczywiście objaw bólowy może się zmniejszyć bo działamy na receptory i wygaszany informacje z tego rejonu do mózgu. Ale dysfunkcja pierwotna nadal pozostaje. Dysfunkcja, której objawem jest właśnie paluch koślawy.

 

Do przyczyn podawanych często w literaturze zaliczamy;

– czynnik genetyczny, dziedziczny
– osłabienie aparatu mięśniowo- więzadłowego
– chodzenie w wąskim obuwiu
– nieprawidłowa budowa egipska
– choroby reumatyczne

 

Wg Stecco paluch koślawy objawia się;
” w płaszczyźnie poprzecznej dezorganizacja postawy może rozpocząć się od jednostronnej koślawości palucha. Rotacja wewnętrzna przodostopia jest kompensowana przez ewersję kości skokowej poprzez skrócenie mięśni strzałkowych. Kolano i biodro ulegają rotacji wewnętrznej, z przesunięciem miednicy po tej samej stronie ku przodowi. Kompensacja tułowia jest kontrlateralna, z następującą przednią rotacją przeciwległej łopatki.
W odcinku szyjnym i lędźwiowym para sił rotacji wewnętrznej i zewnętrznej przyjmuje wzmożone napięcie, aby skompensować brak równowagi i aby przywrócić środek ciężkaości do jego naturalnej pozycji.”
Z tego fragmentu książki wynika, ze aby prawidłowo prowadzić terapie hallux’a nasza terapia powinna nawet dochodzić do odcinka szyjnego kręgosłupa.

 

Do głównych metod terapii Hallux Valgusmożemy zaliczyć:

– rozluźnianie mięśniowo- powięziowe
– Kinesiotaping, aplikacje korekcyjną
– streching mięśniowy
– ćwiczenia wysklepiające luków stopy
– nauka prawidłowego obciążania stopy, szczególnie podstawy I kości śródstopia
– ćwiczenia

Pamiętajmy ze wczesna interwencja zwiększa szanse na powodzenie terapii.

Pracę zaczynamy od diagnostyki całego aparatu ruchu. I tak idąc od dołu diagnozujemy

-stawy obu stóp (dysfunkcja może występować obustronnie),

-zwracamy uwagę na stawienie kości piętowej oraz skokowej,

-napięcie mięśni strzałkowych,

-ustawienie stawu kolanowego oraz biodrowego,

-pozycja miednicy,

-ułożenie tułowia,

-ustawienie wyrostków kolczystych kręgosłupa.

Gdy właściwie zebraliśmy wywiad oraz przeprowadzonym szczegółowym badaniem pacjenta możemy przystąpić do pracy terapeutycznej aby pomóc pacjentowi.

 

Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube

Powrót