gorsze samopoczucie po fizjoterapii

Gorsze samopoczucie po fizjoterapii, terapii manualnej bądź masażu. Z czego może wynikać?

Pogorszenie samopoczucia po terapii występuje dość często. Fakt ten wynika z uruchomienia mechanizmów w naszym ciele, które oddziałują na nasze zdrowie.

Często jest tak, że pacjent zaraz po terapii czuje się lekko, wszystkie bóle znikają ale później zaczyna się czuć jakoś inaczej. Może to być zmniejszenie objawów, uczucie „innego” bólu, czasem chwilowe zwiększenie objawów bądź zmiana samopoczucia. Tak działa nasza fizjologia i nie ma się czym przejmować.

 

Skąd to się bierze i czy to dobrze czy źle?

 

Często gorsze samopoczucie jest fizjologiczną reakcją ciała na leczenie. Może to wynikać z oczyszczania się organów wewnętrznych z toksyn, przebudowy tkanki łącznej związanej z mikrostanem zapalnym, potrzebnym do leczenia lub reakcjami na zmianę odczuwania naszego ciała. Duże znaczenie odgrywają receptory znajdujące się w tkankach i wysyłające informacje z ciała do mózgu.

Jest wiele badań pokazujących zmianę w chemii Naszej krwi za sprawą lepszego jej utlenowania, wzrostu saturacji czy wydzielania hormonów.

 

Nasz organizm dąży do tego, żeby być w jak najlepszym stanie. Jednak my, jako jego użytkownicy nie zawsze o niego dbamy w sposób właściwy.

 

Jest wiele czynników burzących homeostazę naszego organizmu. Mogą nimi być:

– mało aktywności fizycznej,

– życie w ciągłym biegu,

– brak czasu na przyjemności i odpoczynek,

– nieumiejętne spożywanie posiłków,

– słabo zbalansowana dieta.

 

Te wszystkie czynniki powodują, że nasze ciało gromadzi problemy w postaci napięć, pogarsza się funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Zaczynamy mieć problemy ze zdrowiem.

 

Terapia a przywrócenie równowagi w ciele

Terapia ma na celu przywrócenie równowagi w naszym ciele. I reakcje o których wspomniałem na wstępnie są często wynikiem oczyszczania się ciała.

Szczególnie zauważalne jest to po terapii wisceralnej (związaną z  jamą brzuszną), gdzie po pracy w tym rejonie pojawia się zwiększona aktywność jelit.

Innymi narządami, które potrafią zwiększyć swoje działanie są płuca, nerki, skóra, wątroba żołądek, mózg, serce.

 

Miejscowy ból w mięśniach może wynikać z wcześniej wspomnianego mikro stanu zapalnego, który dzięki swojemu istnieniu powoduje przebudowę tkanki łącznej, która może dawać różne odczucia. Tkanka ta jest jedną z najbardziej unerwionych struktur naszego ciała, dlatego może dawać objawy w różnej formie i nasileniu. Wynika to z ilości i różnorodności receptorów w niej zawartych.

 

Oczywiście nie ma w tym nic złego, bo dzięki temu nasze ciało dąży do równowagi i do lepszego działania.

Moi pacjenci mają zawsze możliwość skontaktowania się ze mną i dopytanie o reakcje po terapii jednak zawsze staram się przekazać te informacje podczas wizyty. Aczkolwiek nie zawsze łatwo przewidzieć jak czyjeś ciało zareaguje. Wynika to z samej przyczyny problemu.

 

Dobrym przykładem jest terapia przy problemach z jamą brzuszną, która to łączy się bezpośrednio poprzez nerw błędny z mózgiem. Tutaj reakcje w brzuchu mogą bezpośrednio oddziaływać na to, co czujemy, ile mamy energii, jak się zachowujemy. Są to dość ciekawe reakcje, które trudno przewidzieć bo każdy człowiek jest inny. Mówi się, że brzuch to nasz drugi mózg i coś w tym jest. A nawet wiele. Nasz brzuch bezpośrednio łączy się z mózgiem i wpływa na jego pracę. Stąd bierze się nasze złe samopoczucie podczas problemów gastrycznych. Tutaj też warto zauważyć zasadność pracy z jamą brzuszną u osób z małą ilością energii, słabą motywacją, złym samopoczuciem.

 

Nasze ciało nam podziękuje, jeśli pomożemy mu lepiej funkcjonować.

 

Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube

Powrót