Dziecko nie chce mówić
Dziecko nie chce mówić
W takich przypadkach, gdy dziecko po prostu nie chce mówić sprawdza się podeście z wielu stron i zasięgnięcie opinii kilku ekspertów. Nie zawsze jest to łatwa diagnostyka, a najczęstszymi specjalistami w tej kwestii są psycholog dziecięcy, pediatra, logopeda, fizjoterapeuta dziecięcy, osteopata dziecięcy, terapeuta integracji sensorycznej (SI).
W terapii osteopatycznej poza zwróceniem uwagi na ograniczenia strukturalne patrzymy głównie na działanie układu nerwowego.
Podstawowe rzeczy podczas terapii to:
– dobra elastyczność czaszki i odżywienie krwionośne mózgu,
– zatoki mózgu,
– potencjalne napięcia w obrębie czaszki to może rzutować na korę mózgową,
– ocena szwów czaszkowych,
– ocena pracy żuchwy oraz tkanek okolicznych.
Nie zawsze wiadomo o co chodzi. Możemy mieć do czynienia z jeszcze nie wypełni rozwiniętymi możliwościami artykulacyjnymi od strony strukturalnej lub neurologicznej. Granica wieku jest również bardzo szeroka w tym kontekście.
Jako wspomaganie mowy skupiamy się na obu obszarach czyli strukturalnym i neurologicznym. Strukturalnie staramy się ocenić czy tkanki pracują właściwie i czy nic dziecku nie przeszkadza w mówieniu.
W przypadku wspomagania układu nerwowego wspieramy naturalne procesy rozwojowe. Oceniamy elastyczność czaszki oraz jej możliwości odżywcze mózg w krew. Sprawdzamy okolice wyjścia nerwów czaszkowych oraz staramy się poprawić ich funkcję.
Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube