Terapia manualna – na czym polega i co to takiego?
Terapia manualna
Terapia manualna jest rodzajem bezpośredniej z pacjentem zwykle za pomocą rąk terapeuty. Poprzez różnego rodzaju mobilizacje tkankowe i stawowe staramy się poprawić ich mobilność. Stąd zastępcza nazwa- mobilizacja.
Od czego trzeba zacząć?
Terapię manualną rozpoczynamy jak zawsze od wnikliwego wywiadu oraz postawienia diagnozy. Kiedy już wiemy z czego wynika problem, w czym przeszkadza oraz ustaliśmy co odpowiada za jego powstanie przystępujemy do terapii.
Czym właściwie jest terapia tkanek miękkich?
Jest to zbiór metod i technik pracy z szeroko rozumianymi tkankami miękkimi (np mięśnie, powięź) i twardymi (kości, stawy).
Do tkanek miękkich zaliczamy mięśnie i powięź ale również skórę, tkanki położone głęboko jak narządy wewnętrzne (wątroba, żołądek), więzadła czy nerwy.
Efektami takiej pracy może być poprawa zakresu ruchu stawu, lepsza elastyczność tkankowa czy zmniejszenie dolegliwości bólowych. To, co chcemy osiągnąć ustalamy na początku terapii.
Terapia manualna, techniki:
– rozluźnianie mięśniowo- powięziowe,
– techniki energizacji mięśni,
– techniki aktywnego rozluźniania,
– terapia punktów spustowych,
– mobilizacje stawowe
– manipulacje stawowe
– masaż.
Wskazania do terapii manualnej:
– osłabienia mięśniowe,
– przykurcze,
– obrzęki (np. po skręceniu kostki)
– ograniczenia ruchomości w stawach,
– bóle ostre lub przewlekłe,
– uczucie sztywności (np. karku czy dolnej części kręgosłupa),
– zawroty głowy,
– stany pourazowe.
Terapia manualna polega na oddziaływaniu na tkanki tak, aby osiągnąć zamierzony efekt. Jest to raczej forma terapii którą pacjenci wybierają ze względu na duże bezpieczeństwo oraz przyjemne doznania sensoryczne.
Jak działa terapia manualna?
Poprzez zmianę konsystencji tkanki oraz poprawę jej ukrwienia wpływamy bezpośrednio na stan jej napięcia. Jako, że wzmożone napięcie powoduje gorszą pracę danego rejonu, słabszą jej koordynację z resztą ciała oraz często podrażnienie receptorów w niej zawartych. Poprzez pracę manualną jesteśmy w stanie znieść negatywne skutki takiego stanu rzeczy. Dzięki samemu uwolnieniu tkanek pacjent odczuwa lekkość w rejonie gdzie wcześniej odczuwał dyskomfort.
Wiąże się to również z podwyższeniem temperatury poprzez poprawę ukrwienia danego rejonu (chyba ze jest stan zapalny ale to inna bajka). Dodatkowo zakres ruchu w stawie się zwiększa, ruch jest wykonywany płynniej, a codzienna aktywność staje się prostsza.
Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube