Paluch koślawy (Hallux Valgus). W czym Ci może pomóc fizjoterapeuta.

  

Paluch koślawy (Hallux Valgus)

Jakże wiele osób spotyka ten problem i jak wiele osób zastanawia się, jak się tego pozbyć. Obok aspektów estetycznych  temu problemowi zazwyczaj towarzyszy ból w stopie oraz problem z dobraniem wygodnego obuwia.

Zabiegi fizykoterapeutyczne typu prądy czy laser znoszą okresowo ból ale koślawe ustawienie I palca u stopy nadal pozostaje , a nawet się pogłębia. Kilka serii zabiegów na Narodowy  Fundusz Zdrowia tylko nas utwierdza, że z tym problemem może poradzić sobie tylko chirurg. Łatwo pomyśleć ; „Trudno, przemęczę się, pół roku będę chodzić o kulach lub jeździć na wózku ale będzie po problemie”. Zabieg dość szybki ale często bolesny w skutkach jest dopiero początkiem lawiny utrudnień; po operacji nie można obciążać nogi, świeże szwy wymagają ciągłej pielęgnacji, w końcu to stopa. A na koniec pozostaje wyjęcie drutów… Nie brzmi to dobrze. Na domiar wszystkiego problem często powraca po kilku latach.

I musi powrócić, bo problem nie znajduje się w stopie tylko ciągnie się od I stawu sródstopno- palcowego aż po odcinek szyjny kręgosłupa.

Paluch koślawy jest niczym innym jak manifestacją napięć tkanek w naszym ciele. Poprzez pewien wzorzec napięcia mięśni i powięzi cały łańcuch kumuluje się w stopie i dlatego boli. Dlatego również operacja nie jest efektem stałym; polega ona na korekcji samego stawu, który de facto jest ofiarą, a nie sprawcą całego cierpienia.

Co zrobi dobry fizjoterapeuta?

Znajdzie i zlikwiduje patologiczne napięcia, dzięki czemu tkanki przestaną pociągać za I palec stopy i schorzenie się zatrzyma bądź cofnie. Wiele zależy od stopnia zaawansowania problemu. Jeśli zareagujemy szybko, kiedy skrzywienie się jeszcze nie utrwaliło to jesteśmy w stanie cofnąć objawy. Jeśli deformacja jest już utrwalona to będzie wymagało od nas więcej pracy, jednak efekty też są zauważalne zazwyczaj przy pierwszej wizycie.

 Metodami wspomagającymi przy terapii są;

  • kinesiotaping
  • zastosowanie wkładek ortopedycznych
  • zastosowanie różnego rodzaju kształtek korygujących

Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube

Powrót