Mobilizacja blizn. W czym Ci może pomóc fizjoterapeuta.
Mobilizacja blizn
Blizny towarzyszą ludziom bardzo często i są naturalnym procesem gojenia tkanek. Jednak niosą za sobą spore niebezpieczeństwo. Mogą być problemem na poziomie struktury i funkcji, a dodatkowo powodować niezbyt przyjemny efekt estetyczny.
Głównymi przyczynami postawania blizn są operacje, urazy, poparzenia, stany zapalne. Mogą one przybierać różne formy i kształty. Jednak nie ich wygląd jest w nich niebezpieczny.
Sama blizna widoczna na skórze często jest wierzchołkiem góry lodowej bo nie wiemy co się dzieje pod skórą. Dobrym wyjaśnieniem czym jest blizna jest porównanie jej do użycia zszywki na kilku kartkach papieru. Przykładowo blizna znajduje się na brzuchu (po wyrostku robaczkowym, po pęcherzyku żółciowym bądź po cesarskim cięciu) gdzie mamy około 9 różnych warstw tkanek biorąc pod uwagę skórę i tkanki pod nią leżące. Aby nasze ciało dobrze funkcjonowało to musi zachodzić ślizg pomiędzy wszystkimi warstwami tkanek, a taka blizna może spowodować ich sklejenie.
Mówiąc w uproszczeniu to jak byśmy wzięli 9 kartek papieru i zszyli je razem. Tak samo nasze tkanki są do siebie przyklejone i mają ograniczony wzajemny ślizg.
Skutkuje to tym, że siły które powstają poprzez naprężenia w rejonie blizny przenoszą się na inne okolice. I bardzo często blizna po wyrostku robaczkowym powoduje ból lewego barku poprzez naprężenia skośne powięzi bądź blizna po cesarskim cięciu powoduje ból kręgosłupa w dolnym odcinku pleców. Oczywiście ten wzorzec może się zmieniać i może boleć gdzie indziej.
Nie jest normą, że ta blizna będzie powodować objawy ale w mojej praktyce częściej się spotkałem, że blizna jednak powoduje zaburzenia ruchu tkanek i może być przyczyną bólu przewlekłego.
Co może powodować blizn ciele?
– zaburzenia czucia w rejonie blizny- przeczulica lub niedoczulica,
– zaburzenia ruchu tkanek,
– ból, często przeniesiony,
– problem estetyczny, np. zgrubienie na powierzchni skóry bądź inny odcień,
– niespecyficzne objawy w innych rejonów ciała,
– inne,
Jak sprawdzić czy blizna może powodować problemy?
Jeśli któryś z czynników wymienionych wyżej występuje to powinniśmy być ostrożni. Dodatkowo można sprawdzić bliznę za pomocą przesuwania tkanek; bierzemy bliznę i staram się ją przesuwać w różnych kierunkach; jeśli w którymś kierunku skóra się jakby zapadała tzn., że prawdopodobnie jest sklejona wewnątrz.
Aby rozwiązać problem z blizną należy poddać ją mobilizacji. Nawet z najstarszymi bliznami można pracować i to takimi, które mają po kilkadziesiąt lat. Jeśli blizna jest w miarę dostępna to można wybrać się na konsultację do fizjoterapeuty w celu nauczenia się samodzielnej mobilizacji.
Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube