ból pleców jest najczęstszy

Ból pleców. W czym Ci może pomóc fizjoterapeuta.

Ból pleców, dyskopatia, lumbago, protruzja, rwa kulszowa…

 

Wszystkie te terminy odnoszą się do jednego problemu; bólu pleców.

Często trafiają do mnie pacjenci i podobnymi objawami i różnymi diagnozami ale jeśli byli u ortopedy to leczenie zazwyczaj jest identyczne; prądy, ultradźwięki, lasery… Często nie trafione w okolicę, która powoduje ból.

Problemem jest postawienie prawidłowej diagnozy. Trudno rozpatrywać co jest tego przyczyną; brak czasu, zainteresowania, wiedzy, pomysłu  lekarza. W każdym razie traci na tym pacjent ponieważ marnuje czas i pieniądze oczekując miesiącami na zabiegi, które często nie pomagają. Ale mogłyby pomóc jeśli by były dobrane odpowiednio i odpowiednio podane.

 

Ból pleców nie zawsze jest tym, czym nam się wydaje.

Często jest tak, że jest bólem przeniesionym, czyli pochodzi z innej okolicy ciała, a tylko manifestuję się w danym miejscu. Jako fizjoterapeuta mam obowiązek moralny, aby znaleźć przyczynę problemu pacjenta, a nie bezmyślnie leczyć objawy. Jeśli nie zlikwidujemy przyczyny ból to on będzie wracał w nieskończoność. Działając na przyczynę jesteśmy w stanie pomóc trwale pacjentowi.

 

Skąd może  pochodzić ból pleców?

W mojej praktyce spotkałem się w wieloma różnymi przypadkami i można wyszczególnić kilka przyczyn problemów w plecami. Do najważniejszych zaliczam;

– problemy z jamą brzuszną; przebyte zapalenia organów wewnętrznych, blizny pooperacyjne, wszystkie przypadki w których mogła być naruszona ciągłość tkanek miękkich,

– problem organów wewnętrznych, np. wątroba,

– zwiększone napięcie mięśniowe w obrębie kręgosłupa lub kończyn dolnych. Np. w przypadku rwy kulszowej jest to napięty mięsień gruszkowaty w pośladku, więc samo leczenie pleców niewiele daje,

– problemy powięziowe w obrębie kończyny dolnej, wszelkie stany zablokowania powięzi,

– dysfunkcje wyższych segmentów kręgosłupa,

– połączenie kilku wymienionych wzorców,

– inne.

Dokładny wywiad oraz spokojna praca z pacjentem pozwala poznać ewolucję choroby, dowiedzieć się kiedy i jak się pojawiła i często podczas terapii powiązać wszystkie fakty. Poprzez wywiad i badanie stawiamy diagnozę i to jest 90% sukcesu terapii. Nie znając przyczyny działamy na objawy.

Dobrze postawiona diagnoza oraz odpowiednio poprowadzona terapia jest w stanie w jednym bądź kilku spotkaniach usunąć ból pleców. Biorąc pod uwagę czynnik ekonomiczny to lepiej pójść kilka razy prywatnie na wizytę, niż czekać miesiącami na zabiegi, które nie pomogą.

Poza tym życie bez bólu pozwala nam korzystać w pełni z możliwości naszego organizmu.

Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube

Powrót