Cofnięta żuchwa u dziecka
Cofnięta żuchwa
Problem cofniętej żuchwy może rzutować na takie obszary jak:
– prawidłowe ssanie i przełykanie,
– problem z zamykaniem ust,
– niewłaściwy tor oddechowy u dziecka,
– niewyraźna mowa.
Często taki objaw jest związany z nadmierną retrakcją (cofnięciem) głowy, napięciem górnego otworu klatki piersiowej, niewłaściwą ruchomością stawu skroniowo- żuchwowego lub innymi problemami w ciele dziecka.
W terapii zwracamy uwagę na takie obszary jak:
– prawidłową elastyczność żuchwy,
– właściwą pracę języka,
– hipertonię w obrębie kości gnykowej,
– język i kwestia unerwienia z nerwów czaszkowych,
– zaburzenia w obrębie podstawy czaszki,
– problemy w klatce piersiowej,
– ciężkie urazy okołoporodowe,
– dominacja napięcia mięśni żwaczy i mięśni skroniowych,
– właściwe ustawienie kręgosłupa szyjnego.
Cofnięta żuchwa (tzw tyłożuchwie) może utrudniać dziecku zamykanie buzi będzie to prowadziło do dysfunkcji rozwoju zatok przynosowych. Zatoki u dziecka rozwijają się poprzez właściwy tor oddechowy (oddychanie przez nos), a gdy ten jest zaburzony rozwój zatok również nie będzie przebiegał w sposób prawidłowy.
Warto o tym pamiętać w pierwszych miesiącach życia dziecka, ponieważ później nie mamy możliwości wpłynięcia na ten system.
Jedzenia a cofnięta żuchwa
Kolejną rzeczą jest właściwe przełykanie pokarmu. Dziecko z cofniętą żuchwą będzie musiało wkładać dużo więcej energii podczas jedzenia co będzie powodowało dyskomfort podczas przełykania.
Przy tej dysfunkcji obserwujemy często kompresję w górnym odcinku szyjnym kręgosłupa. Gdy dziecko nieprawidłowo przełyka pokarm mamy sytuację, że musi ono wykonywać pewien ruch głową, który kompensuje nieprawidłowości w pracy buzi dziecka.
Na dalszym etapie rozwojowym może pojawić się kompresja kostna żuchwy co będzie się objawiało dużym dyskomfortem przy pojawieniu się pierwszych zębów. W skrajnych przypadkach zęby mogą wychodzić dużo trudniej oraz wyrastać w pewnej rotacji.
Dlatego pamiętajmy, że takie dysfunkcje powinniśmy leczyć u niemowlaka od razu. Dzieci w pierwszych miesiącach życia mają duży potencjał zdrowia co się przekłada na szybką efektywność.
Często łączymy siły terapeutyczne z logopedami i neurologopedami, żebyśmy mogli jeszcze skuteczniej leczyć naszych najmniejszych pacjentem.
Na wizytę zalecamy wziąć jakąś ulubioną zabawkę dziecka, żeby mogło czuć się swobodnie na terapii. Mamy też zasób swoich, którymi również chętnie się dzielimy podczas wizyty.
Nasi pacjenci bardzo lubią tego typu terapie ponieważ same czują, że to im pomaga. A efekt widzimy zazwyczaj bezpośrednio po spotkaniu.
Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube