Brachiocefalia tzw plagiocefalia obustronna.
Brachiocefalia tzw plagiocefalia obustronna.
Spłaszczenie typu przednio- tylnego objawia się spłaszczeniem głowy z tyłu (wypłaszczenie potylicy) i wiąże się często z dłużej trwającym problemem. Rozpoznać możemy ten typ spłaszczenia poprzez ocenę potylicy i faktu, że twarz dziecka wydaje się szeroka. Problem często związany z problemem ssania i przełykania ze względu na przesunięcie głowy w kierunku tylnym.
Ryzykiem przy brachiocefalii jest rozwój motoryczny dziecka ponieważ w obszarze potylicznym znajduje się móżdżek odpowiadający za koordynację ruchową, a także wyjście ważnych nerwów (językowo- gardłowy, błędny, dodatkowy oraz podjęzykowy).
Podczas pomiaru głowy używany jest kraniometr aby określić stopień spłaszczenia głowy w wymiarze bok- bok w stosunku do płaszczyzny przednio- tylnej. Pomiary kontrolne są wykonywane w taki sam sposób aby ocenić czy kształt głowy się poprawia.
W przypadku tej asymetrii głowy stosowanie poduszek korekcyjnych zazwyczaj jest nieskuteczne, a nawet potrafi pogłębiać wadę. Wynika to z faktu, że brachiocefalia związana jest z napięciem w obszarze potylicy oraz dużego wyprostu w kręgosłupie piersiowym. Poduszka korekcyjna może pogłębiać wyprost w kręgosłupie przez co wada pozostaje bez zmian lub się pogłębia.
Dodatkowo zaangażowane mięśnie to żwacze oraz prostowniki głowy.
Wiek w jakim najlepiej zająć się korekcją to powyżej 3 miesiąca życia, ponieważ w tym wieku dziecko powinno osiągnąć symetrię ciała. Możliwości korekcyjne główki natomiast zmniejszają się po 6 miesiącu życia i około 12 miesiąca spadają znacznie. W dalszym wieku nadal głowa będzie zmieniała swój kształt ale zdecydowanie wolniej.
Konsekwencje przetrwałej brachiocefalii.
Biorąc pod uwagę fakt, że mamy do czynienia ze zmianą kształtu czaszki w części potylicznej, gdzie mamy takie struktury jak:
- kora wzrokowa
- móżdżek (odpowiadający za koordynację ruchową)
- unerwienie płuc, serca i jelit (nerw błędny)
- nerwy idące do żuchwy i buzi (podjęzykowy i językowo- gardłowy)
- unerwienie górnej części barków (nerw dodatkowy)
- drenaż krwi z czaszki (żyła szyjna)
- spływ zatok mózgu
Możemy podejrzewać, że funkcja tych struktur może również reagować na takie spłaszczenie.
Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na mój kanał na You Tube