Strefa pacjenta
Przy pierwszej wizycie zawsze przeprowadzany jest dokładny wywiad z pacjentem wraz z badaniem klinicznym. Taka diagnostyka uzupełniania jest dostępnymi badaniami obrazowymi.
Jak się przygotować na pierwszą wizytę?
- bierzemy badania obrazowe (RTG, MRI, KT) (jeśli dostępne)
- karty wypisu ze szpitala (jeśli dostępne)
- skierowanie lekarskie (jeśli dostępne)
- luźny ubiór (aby nie krępował ruchów)
- nie należy zbytnio nawilżać skóry kremami i balsamami, ponieważ utrudnia to pracę na tkankach.
- unikać brania leków p. bólowych
- w przypadku pracy z jamą brzuszną nie najadać się do syta ale też nie trzeba przychodzić na czczo
- jeśli nie masz diagnostyki obrazowej i chcesz zrobić przed wizytą to proszę o wcześniejsze skonsultowanie tego ze mną. Nie zawsze jest to konieczne.
- w gabinecie używam prześcieradeł jednorazowych jednak jeśli ktoś ma swój ulubiony ręcznik to może go zabrać do gabinetu
Najczęstsze pytania w strefa pacjenta:
- Jak długo trwa wizyta?
Dla pacjenta rezerwuję około 45min. Jednak czas zależy od rodzaju problemu i stopnia zaawansowania. Krótsza wizyta oznacza to, że zrobiliśmy wszystko co należało wykonać w danym przypadku, a reakcja tkanek była adekwatna.
- Jak często się trzeba spotykać?
Częstotliwość wizyt zależna jest od przypadku. Zazwyczaj jest to jedno spotkanie na 3-4 tygodnie aby organizm pacjenta zdołał zareagować i dostosować się do tego, co wykonaliśmy podczas terapii. Niektóre przypadki wymagają jednego spotkania, inne więcej.
- Czy muszę wykonać wcześniej jakieś badania specjalistyczne?
Nie. Dokumentacja medyczna jest mile widziana i zawsze warto ją wziąć ale robienie specjalnie badań nie ma sensu bo nigdy nie mamy pewności, jakie zrobić i jaką okolicę ciała poddać badaniom. Jeśli podczas mojej diagnostyki coś się nie zgadza lub chcę coś wykluczyć wtedy proszę pacjenta o wykonanie dodatkowych badań.
- Jak się ubrać?
Zalecany jest luźny ubiór, wygodny dla pacjenta. Nie zalecam jednoczęściowych strojów ponieważ często potrzebuję popracować z jamą brzuszną lub miednicą.
Dopiero po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki przystępujemy do działania; ustalamy cele terapii, formę oraz częstotliwość.
Po terapii objawy mogą się nasilić, pozostać bez zmian bądź zmniejszyć. Zawsze staramy się odczeka 3-4 dni aby stan leczonych tkanek się znormalizował i wtedy możemy ocenić obiektywnie efekty terapii. O wszystkim informuję podczas wizyty.